Windows’daki Ransomlarla Mücadele Ve Güvenli Kalma Üzerine Semalt Uzmanı

Büyük çaplı fidye saldırılarının dünya genelinde çok sayıda bilgisayara bulaştığını ve farklı ülkelerdeki akıllı telefonlara sakat olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Başka bir şeye dokunmadan önce, fidye aygıtı nedir hakkında bir fikrimiz olmalıdır. Semalt‘in Müşteri Başarı Yöneticisi olan Jason Adler, bu tanıma ve saldırıları önleme yollarına bir göz atıyor.

Ransomware, bilgisayar programlarının en tehlikeli biçimlerinden biridir. Her tür işletim sistemini ve saniyedeki herhangi bir tarayıcıyı etkileme becerisine sahiptir. Teknoloji uzmanları, son bir ay içinde bir milyardan fazla Windows PC’ye fidye yazılımı bulaştığını iddia ediyor. Bilgisayar korsanlarının en büyük hedefi hastanelerin ve güvenlik kurumlarının bilgisayar sistemidir.

Rasmanware bilgisayarlarına girdiğinde, büyük bir sayıdaki dosyaları şifrelemek olasıdır. Dolayısıyla, verilerinize erişemezsiniz. Amaç, birkaç programa ve dosyalara erişiminizi sınırlandırmak, böylece bilgisayar korsanları size para isteyebilir. Erişiminizi eski haline getirmek için 300 – 3000 dolar arasında bir şey ödemelisiniz. Bilgisayar korsanları, fidye ya da kısmen faturalanılana kadar cihazınıza ve dosyalarınıza erişmenize izin vermezler.

Ransomware saldırıları

Son aylarda, çok sayıda bilgisayar sistemi dünyayı etkiledi. Örneğin, çeşitli NHS hastaneleri enfekte olmuş ve bilgisayar cihazları bütünüyle hasar gördü. Sadece bu değil, Birleşik Krallık halk sağlığı sistemleri bir önceki ay kapandı ve çeşitli hastalar bu sayı nedeniyle hastanelere kabul edilmedi. Rusya’da on binin üzerinde bilgisayar ağır hasar gördü. Birleşik Devletler’deki birkaç FedEx bürosu ve Kanada’daki çeşitli şirketler fidye yazılımı tarafından yakalandı. Saldırının doğası, bilgisayar sistemlerine kolayca nüfuz eden ve onlara önemli bir sayı bulaştıran Wana Decrypt adlı virüs suşlarıyla ilgilidir.

Rizesiyete karşı yazılım nasıl elde edilir?

Ransomware’in bilgisayar sistemlerine zarar vermenin bazı yolları vardır. En yaygın yol, e-posta ekleri aracılığıyla verilir. Bilgisayar korsanları size virüs bulaşmış dosyalar ve güzel açılır pencereler içeren e-posta gönderir. Mesajları açılmamalı ve herhangi bir maliyetle okunmamalıdır. Saldırıya uğramış web siteleri, virüsleri ve zararlı yazılımları sistemlerine otomatik olarak indirir ve dosyalarınızı daha fazla bulaştırmak için bu korumasız öğeleri çalıştırır. Sitenizde şüpheli bir içerik görürseniz, o içeriğin ortadan kaldırılması için bir eklenti deneyen bir virüsten koruma yazılımı yüklemeniz gerekir. Alternatif olarak yakın polis karakoluna başvurabilir veya sorunu mümkün olan en kısa sürede FBI’a bildirebilirsiniz.

Rizesiyetsizliği önlemek için nasıl?

Farklı raporlar, fidye yazılımının tüm dünyada çok sayıda bilgisayar sistemine ciddi zararlar verdiğini gösteriyor. Windows ve Linux’lu insanların çoğu virüs bulaşır. Korunmaya devam etmek ve kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanın en iyi yolu Windows’unuzu güncel tutmaktır. Her zaman Windows’un en yeni sürümlerini yüklemelisin ve ayarlarını koruduktan sonra sürdürmelisin. Çeşitli bilgisayarlar tarayıcıların ve Windows’un eski sürümlerini çalıştırdığı için fidanlık hızlı bir şekilde yayılıyor. Windows ve tarayıcıların güncellenmesi çok zaman almaz; sizi internette güvenli tutacak ve dosyalarınızı büyük ölçüde koruyabilir.

Çoğu kişi, WiFi ayarlarında Windows güncelleme seçeneğini duraklatır veya kapatır. Bunu bilgisayar sisteminiz için ciddi sorunlara neden olabileceği için asla yapmamalısınız.

Güvenlik yazılımını yükleyin ve güncelleyin

En azından son olarak, güvenlik araçlarını düzenli olarak yükleyip güncellemelisin. Ünlü üçüncü parti yazılım ve programların bazıları AVG Antivirus, Avira Free Güvenlik Paketi, Avast Free Antivirus, Bitdefender Antivirüs Yazılımı ve Panda Free Antivirus’dur.